En Çok Yapılan 20 Pazarlama Hatası: 4 Numara – Pazarlama Rakamlarını Bilmemek

https://www.youtube.com/watch?v=GFj8m-hclbU

En çok yapılan pazarlama hatası, pazarlama rakamlarını bilmemektir.Bugün kaç potansiyel müşteri geldi, sizi gazeteden görüp arayan kaç kişi var, web sitenizden gelip size posta atan kişi var, yönlendirme ile gelen kaç kişi var? Basit ama sizi nasıl bulduklarını soruyor musunuz? Onlardan referans alıyor musunuz, kaç referans alıyorsunuz? Bunları sormuyorsanız pazarlama rakamlarınız eksik kalacaktır. 

 

Pazarlamanızı test edin ve ölçümleyin

Pazarlamanızı kesinlikle test edin ve ölçümleyin, rakamlarınızı okuyun. Müşterilerinizin ne yaptığını nasıl yaptığını test edin. Örnek verecek olursak 10 farklı reklamı test edin, en çok hangisi işe yarıyor? 10 farklı başlık, 10 farklı e-posta, web sitenizde 10 farklı buton… Bunlar için zaman, enerji ve efora ihtiyacınız var bununla birlikte ancak test ederseniz pazarlama bilimini kullanmış olursunuz. 

 

Pazarlamayı test etme ve ölçümleme için bir örnek

Brad Sugars pazarlamayı test etme ve ölçümleme için bir örnek veriyor. Alanında başarılı bir dergiye yüksek bütçeli bir reklam verdiklerini ve işe yarayacağını düşünür. Pazarlama sonuçlarını ve rakamlarını ölçüyorlar ancak dergi başlıkları azaltma kararı almış ve pazarlama ekibi ile yeni bir başlık oluşturmak için toplanmışlar. Ekip ile beyin fırtınası yaparak bir düzine farklı başlık üretmişler. Tüm başlıkları küçük bir bütçe ile Google’a koymuşlar ve en fazla hangisinin tıklama aldığını ölçmüşler. Yeni en iyi başlıklarının önceki en iyi başlıklarından 16 kat daha fazla tıklandığını görmüşler. En iyi başlık bir stajyerden gelmiş. Bir yönetici olarak pazarlama konusunda bilge olduğunuzu düşünebilirsiniz ama esas bilge müşteridir, müşteri gibi düşünebilmektir. Bu süreci tüm pazarlama alanlarında yapmalısınız. Ölçümleme detayları görmektir. 

 

Perakende satış işinde bir giyim firmasını düşünelim. Müşterilerden biri dönüşüm oranını sormaya başladı. Başlangıçta dönüşüm oranı % 40’tı. Yani 10 kişiden 4’ü gelerek satın alıyor. Peki ya daha ayrıntılı dönüşüm oranı? Satış elemanı başına dönüşüm oranı, yaş grubuna göre dönüşüm oranı, takım elbise- günlük kıyafet dönüşüm oranları… Tüm bunları ölçmeye başladığınızda hangisinin harika olduğunu göreceksiniz. En iyinin diğerlerine bunu nasıl yaptığını öğretmesini sağlayabilirsiniz. 

 

Dr. Tony Alessandra’ da pazarlama ve satış ekibi ile her perşembe toplantı yaptığını kaç potansiyel müşterileri geldiğini, nereden geldiğini, pazarlama ve satışta tüm alanları ölçtüklerini söylüyor. 

Sizlerde pazarlama stratejinizde attığınız adımları test etmeye ve ölçmeye hemen şimdi başlayın. Her geçen gün daha ayrıntılı ölçümler yapacağınıza ve rakamlarınızı muazzam bir şekilde artıracağınıza eminiz. 

 

En çok yapılan pazarlama hatası yazı serisinin devamını okumak için tıklayınız.