Etkin Olabilmek için Liderlerin Öğrenmesi Gereken 6 Beceri

Bir işletme, ancak lideri iyi olduğu kadar iyi olabilir. Bir işletme sahibi ya da işletme yöneticisi olarak liderlik becerileriniz; kendi takımınız, iş yaptığınız üçüncü bir organizasyon, müşterileriniz ya da bazen kendiniz tarafınızdan -ki bunu yaptığınızı umuyoruz- teste tabi tutulur.
Bir grup insana rehberlik etmek, sürekli ve hiç bitmeyen bir görevdir. Ama işin büyük kısmı, bu öğrenilebilir beceriyi sürekli olarak devam ettirmek ve geliştirmektir. Eğer işletmenizin daha iyi duruma gelmesini istiyorsanız liderlik becerilerinizi durmadan geliştiriyor olmalısınız.

Yazının devamında bahsedeceğimiz konu ise en iyi müşterilerimize,işletme sahiplerine ve yöneticilere fark ettirdiğimiz, bu konuda biraz düşünmelerini sağladığımız 6 liderlik becerisi:

Beceri 1: Takımınızla Bağ Kurmak

Richard Branson’un söylediği gibi: ‘’İnsanları istedikleri zaman gidebilecekleri kadar iyi eğitin, bir yandan da onlara asla gitmek istemeyecekleri kadar da iyi davranın.’’. Etkin liderler takımlarıyla bağ kurmayı öğrenmelidir, çünkü çalışma ortamında güveni geliştirmenin en etkili yolu budur. İş kültüründe güven ve sorumluluk, sadık ve başarılı bir takım yaratmanın ilk adımıdır.

Sırayla bunları yapabilmeniz için grubunuzun bir lideri olması gerekir. Bu lider pozitif, hedef odaklı, empati kurabilen, şefkatli ve alçak gönüllü olmalıdır.

Beceri 2: İyi Bir Yolla İletişim Kurmak

Eski bir atasözü ‘’İyi ilişkilerin anahtarı iletişimdir.’’ der. Bu durum iş hayatında da farklı değildir. Bir lider olarak iyi ya da kötü, her türlü senaryoda takımınızla nasıl etkili iletişim kurabileceğinizi anlamanız gerekir. Bunu yapmak için takımınızla konuşmaya ve onları dinlemeye zaman ayırmanız gerekir. Bu şekilde size karşı olan her türlü sorguyu görürsünüz.

İyi iletişim, takımınız ve kendiniz arasındaki sınırları kaldırmanızı sağlar. İletişiminizi iyileştirmenin bazı yolları, sorularınızı daha açık hale getirmekten, kendinizi savunucu cevaplardan kaçınmaktan ve ekibinizle daha fazla vakit geçirmekten geçer. Takımınızın fikirlerini onları dinleyerek ve onları rekabete sokarak beslemelisiniz.

Buna ek olarak, eğer çözümüne ulaşmaya çalıştığınız bir iş probleminiz varsa, takımınızdan destek isteyin. Bu tip yapıcı iletişimler, takımınızın size yardım ederken daha rahat olmasını sağlar. Böylelikle iş ortamınızda ortak bir güven ve saygı paydası kurmuş olursunuz.

Beceri 3: Onlara Örnek Olun

Etkili bir lider, takımının nasıl olmasını istediğini, onlara ne yapmaları gerektiğini anlatarak değil, örnek olarak gösterir.

Her gün, çalışanlarınızdan yapmalarını istediğiniz şeyleri, kendiniz yaparak ve bunu git gide arttırarak gösterin. Eğer çalışanlarınızın mevcut durumla başa çıkabilmesini istiyorsanız, kendiniz de onlar kadar çaba sarf etmelisiniz. Eğer çalışanlarınızın size fikrinizi sormasını ya da size ihtiyacınız olan bir şey var mı diye rahatça sorabilmelerini istiyorsanız, fikirlerinizi tartışacağınız zaman onlarla irtibat kurun.

Sadece konuşan ve hiç yol almayan bir liderden daha etkisizi yoktur. Takımınızın örnek aldığı ve yolundan gittiği insan siz olun!

Beceri 4: Güçlenmeye Yetki Verin

Bir lider olarak geliştirmeniz gereken önemli özelliklerden birisi de yetki verebilmektir. Her şeyle kendiniz ilgilenmek gibi bir tuzağa düşmek yerine, takımınıza hem anlamlı hem de zorlayıcı görevler devrederek onlara güvendiğinizi gösterin. Bu, takımınızın kendilerini güvenilir ve güçlü hissetmesine yardımcı olarak, kendi becerilerini geliştirmelerini sağlar.

İş geliştirme koçları, yetki vermenin sadece başkalarının da sizin için çalışması sanatı değil, bir insanın diğerlerinin katılımına ve gelişmesine katkıda bulunması durumu olduğunu tartışıyor. Çalışanlarınızı gerçek ve pozitif değişimler yapmaları için güçlendirin, böylece sizin onlara verdiğiniz güvenin doğru bir karar olduğunu göstermek için kendilerini kanıtlama çabasında olacaklardır. Bu da onların becerilerine ve kariyerlerine katkıda bulunur.

Beceri 5: İzleme ve Takip Adımlarını Bilmek

İyi bir liderin en önemli karakteristik özelliği, etrafındaki insanların iş dünyasının hangi yönlerinde uzman olduğunu ve iyi bir bilgi donanımına sahip olup olmadıklarını fark edebilme özelliğidir. İyi olmadığınız konularda sizden iyi olan insanları işe almanız gerekir.

Ekibinizle vakit geçirin ve onlardan bir şeyler öğrenin. Etkili bir lider çevresini yetenekli bireylerle sarar. Eğer bunu yaparsanız hiç şüphesiz bu bireyler size bir şeyler katacaktır.

Beceri 6: Öz Eleştiri & Kendini Geliştirme

Liderlik becerilerinizi depolamak için ara vermek önemlidir. Bunu yapmanın amacı sadece eksiklerinizi anlamak değil aynı zamanda sivrildiğiniz, başarılı olduğunuz alanları da görüp kendinizi kutlamaktır.

Bunu yapmak için sadece kendinize birkaç basit soru sorun:

·         İyi bir dinleyici miyim?

·         Yeterince risk alıyor muyum?

·         Etrafımdakilere bağlanmayı bırakıp, onları fark edebiliyor muyum?

Kendinizi görüş şekliniz, diğer bireylerin üzerinde bıraktığınız izlenimden farklı olacaktır. Etrafınızdaki insanlardan geri bildirim istemeyi hedeflemeniz gerekmesinin nedeni de budur.

Bu, sadece sizin çalışanlarınız için değil, aynı zamanda aileniz, arkadaşlarınız, dostlarınız vs. için de geçerlidir. Etrafınızda size bağlı olan herkesin daha etkin bir lider olmanız için size karakteristik özelliklerinizle ilgili fikirlerini söyleme imkânı olması gerekir.

Etrafınızdakileri yeterince dinliyor musunuz? Sorunları varken size gelecek kadar size güveniyorlar mı? İşte bunlar, iş dünyasında lider olabilmek için gereken her şeydir!

Başarılı bir işletmeyi yürütmek çok sıkı çalışmayı gerektirir. Bununla birlikte, etkin bir lider olmaya uygunsanız ve pozitif bir çalışma kültürü geliştirebiliyorsanız, bu savaşın yarısını kazanmışsınız demektir. Liderlik,kariyeriniz boyunca sürekli gelişen bir beceridir. Liderlik becerilerinizde her zaman eksiklikler olabilir, fakat onları anladığınız ve geliştirmeye çalıştığınız sürece takımınız size her zaman pozitif yanıt verecek ve hep yanınızda olacaktır.

Kaynak: http://londoncoachinggroup.com/management/6-skills-effective-business-leaders-learn/