Reddedilmenin Çaresi

Reddedilmenin panzehirini tek kelimeye sığdırmam gerekseydi, ALTERNATİF derdim…

Yoo, bu pozitif düşünce veya iyimserlik değil, sadece ALTERNATİF. Geri çevrildiğiniz zamanları bir düşünün. Elbette ki kötü hissettirir. Peki, peki alternatifiniz olduğunu bildikten sonra ne kadar kötü hissettirir?

Buluşacağınız kişi tarafından geri çevrilseniz ve buluşacak başka kimseniz olmasa, ne kadar kötü hissedersiniz değil mi? Ama arayacak en azından bir veya birkaç farklı kişiniz olduğunda “Evet, sıradaki?” der, geçersiniz…

Reddedilmenin üstesinden gelmeyi zor bulan kişilerin derdi, Plan B veya Plan C veya başka bir planı hazırlamamış olmaları gerçeğidir. Bu kişiler tabloyu tek çiviye asıp, çivi gevşeyip tablo düştüğünde ve parçalarına ayrıldığında üzüntüden dövünürler.  Bu kişiler, muhtemelen ya aşırı öz-güven sahibidirler ya da fazla iyimserdiler. Belki de yedek bir plan hazırlayamayacak kadar tek bir noktaya odaklanmışlardır.

Bu hafta, işle ilgili bir görüşme teklifi yapmayı denediğimde üç yer tarafından reddedildim. Üzücü değil mi? Evet, belki! Kızdım mı? Eh biraz… Ama biliyor musunuz, elimde aramamı bekleyen 18 yer daha vardı. İşte bu yüzden “Evet, sıradaki?” diyebildim.
Ne kadar rahatlatıcı değil mi?

Bir diğer nokta da, DEĞER BİLİRLİK. Bu hafta iki iş ortağımla iş yapabileceğim için minnettarım. Evet, üç yerden ret yedim ama iki tane de başarı elde ettim. Minnet doluyum ve bu da bana daha fazla iyi şeye minnet duymak için daha fazla sayıda iyi şey getiriyor.
Reddedilmenin panzehrini artık bildiğinize göre, hayatınız ve işinizle ilgili bir sonraki sefere neyi farklı yapacaksınız peki?

İşinizde veya hayatınızda hangi öneriler için alternatifler yaratmanız gerekir?
Hala yaratmadığınız hangi beklenmedik durum planını yaratacaksınız?
Reddedilme durumu hâsıl olduğunda, sizi iyi olmanıza teşvik edecek ne için minnettarsınız?

Bu gizli panzehri sizinle paylaşıyorum ki size daha fazla mutluluk ve neşe getirsin, hayatı sonuna kadar ve keyifle yaşayın diye.

Seçenekleriniz arttıkça, hayatınızda mutluluğu nasıl elde etmek istediğinize dair de daha fazla özgürlüğe sahip olacaksınız. Paylaşmayı özümseyin ve uygulamanın tadını çıkarın.

Yazan: Cynthia Wihardja