Ekiplere İlham Verecek 8 İpucu

Ekiplere ilham verecek 8 ipucu ile çalışanlarınız kendi potansiyellerini maksimum seviyede ortaya çıkarabilir. Tüm işletme sahipleri, yöneticiler ve liderler birlikte çalıştıkları ekiplere güvende olduklarını, görüldüklerini hissettirme konusunda zorluk yaşayabilirler. Bir işletmeci olarak günlük işler, toplantılar ve büyük sorumluluklar arasında sürekli koşturuyor olabilirsiniz, ancak çalışanlarınızla bağlantıda olmanız çok önemlidir. Çalışanlar çoğu zaman işyerinde sadece duyulmak için değil, bir amaca ulaşmak, kendi potansiyellerini en iyi şekilde ortaya çıkarmak için de çabalarlar. Bir lider olarak ekibinizde çalışan bağlılığını ve motivasyonu artırmanıza yardımcı olacak, ekiplere ilham verecek sekiz ipucundan faydalanın.

 

1. İnsanlara, kârdan çok değer verin.

Çalışanlarınız her gün kapıdan içeri girerek bir şekilde veya biçimde bir fark yaratmak istiyorlar. Çalışanlarınızı neyin motive ettiğini anlamak için zaman ayırarak değer verdiğinizi gösterin. Sadece kâr getirdiği için değil ekibe kattığı değer için de takdir gören çalışan maksimum potansiyellerini ortaya koyacaklardır.

 

2. Özniteliklere dikkat edin.

Gerçekten ekiplere ilham vermek mi istiyorsunuz? Kilit nokta, onların davranışlarını ve niteliklerini bilmektir. Çalışanlar kendilerini gerçekten önemseyen bir patronu tercih ederler. Nasıl yaptıklarını ve ek olarak yardım etmek için ne yapabileceğinizi sorun.

 

3. Ders vermeyin.

Bir çalışana geri bildirim verirken onlara ders vermemeye dikkat edin. Ve özellikle korku, ekiplere en zararlı ve en az etkisi olan stratejidir. Eleştirmen değil, öğretmen olun. ‘Sen’ böyle böyle yapıyorsun mesajları insanları hızla savunma durumuna sokar. Sohbeti kolaylaştırın ve yapıcı olun. Kişisel özellikler üstünden değil olaylar üstünden konuşun. Günün sonunda herkes kendi yeteneklerini kullanmak ister. Ve bunu ortaya çıkarabilmeleri için, onlara hata yapabilecekleri hareket alanı bırakmalısınız.

 

4. Yatırım yapın.

Kendi alanlarında yenilik ve yaratıcılık içeren projelere katılmalarına izin vermek işletmeniz adına çalışan tüm ekiplere ilham sağlayacaktır. Doğru araçlar ve kaynaklar verildiğinde, gösterdikleri performansa şaşıracaksınız.

 

5. Sahiplenmeyi teşvik edin.

Hesap verebilirlik ve sahiplenmek tamamen başka şeylerdir. Hesap verebilirliği benimsemelerinden önce görevi sahiplenmeleri gerekir. Net sonuç giden yolda beklentileri karşılayın ve çalışanlarınızı görevleri sahiplenmeleri için yüreklendirin. Onlara ve yapabileceklerine olan güveninizi iletin. Onlara verdiğiniz güven ve imkan sağladığınız hareket alanı ile işleri sahiplenmeleri daha kolay olacaktır.

 

 

6. Erişilebilir olun.

Yoğun bir programınız olabilir, ancak himayeniz altındaki ekiplere, bir lider olarak yanlarında olduğunuzu göstermelisiniz. Erişilebilir olun, size ulaşmaları imkansız olmasın. Bu sadece güveni beslemekle kalmaz, aynı zamanda saygıyı da artırır.

 

7. İşbirliğini teşvik edin.

Çalışanların çoğu, yeni bir projede o iş için yaptıklarının/yapabileceklerinin gözden kaçtığını hisseder. Bu durum, bir bütüne dahil hissetmelerinin ve işbirliği yapmalarının önünde bir engel olabilir. İşletmenizde ekiplere ilham vermek adına onların kendi görüşlerini ya da süreci kişisel olarak nasıl yapacaklarını sorarak iletişime ve işbirliğine teşvik edin. Bu, inovasyon için nihai itici faktördür.

 

8. Güven inşa edin.

Bir liderden daha iyi ne olabilir? İnanabileceğiniz bir lider. Özgün bir işletme ortamı yaratın. Onlara güvendiğinizi ifade ederken siz de güvenilir olduğunuzu gösterin. Siz, verdiğiniz sözleri yerine getirdikçe çalışanlarınız bu yeteneğinizden ilham alacaktır. Sözlerinizin arkasında durup, görünür bir şekilde gerçekleştirme süreciniz sonuçları daha anlamlı kılacaktır. Davranışları ile güven veren kişinin bir örneği olun. Onlara da işletmenizde kilit bir rol oynadıklarını ve onları koruyacaklarını gösterin.

 

Ekip Dinamiklerini Geliştirmek İçin Ritüeller Blog yazımızı gözden kaçırdıysanız, etkili ekip içi iletişim için hemen okuyun

Kaynak: https://www.actioncoach.com/blog/8-tips-inspire-small-business-team/